Merdiven Asansörü Nasıl Seçilir

Merhaba,

Bu yazımızda merdiven asansörünün nasıl seçilebileceğini sizlere anlatmaya çalışacağız. Yazımızın sonunda merdiveninize en uygun ve doğru asansörü seçebileceksiniz.

Öncelikle merdiven asansörünün ne olduğunu ve çalışma prensibini, kullanma şeklini çok iyi anlamanız gerekiyor.

Merdiven asansörü nedir: Merdiven asansörü, merdiven kullanmakta zorlanan kişiler için üretilmiş, merdivene monte edilen ve merdiven boyunca hareket eden asansör modelidir. Merdiven kullanmakta zorlanan kişiler sadece engelliler değil, genç kişiler, yaşlı kişiler de olabilir. Gençlerde sıkça rastlanan sebeplerden birisi spor yaralanmalarıdır. Dolayısı ile bu asansör sistemini kullanan kişiler daha çok dizlerinde problemi olanlardır.

Merdiven asansörü, merdiven basamaklarının üzerine monte edilir, korkuluk veya duvar tarafına yapılır. Ancak korkuluklara veya duvara bağlanmaz (çok nadir istisnai durumlar dışında).

Merdiven asansörü genel olarak üç kısımdan oluşur. Ana makina (taşıyıcı kısım), koltuk ve ray. Basamakların üzerine, bu basamaklar için üretilmiş özel bir ray döşenir. Bu ray üzerinde kremiyer dişli vardır. Bu ray sistemi merdivenin şekline, açısında, eğimine ve uzunluğuna göre üretilir. Düz tip merdivenler hariç hiç bir ray standart değildir. İşte bu yüzden fiyatları diğer asansör tiplerine göre yüksektir. Üzerinde kremiyer dişli olan bu rayın üzerinde taşıyıcı ünite hareket eder ve bu ünitenin üzerinde de bir kişilik koltuk vardır. Bu sebeple merdiven asansörlerine aynı zamanda koltuk asansörü veya merdivene takılan asansör de denebilir.

Merdiven asansörü, engelli asansörü yönetmeliğine göre üretildiği için bazı standartları vardır. En önemli standartlarından ilk güvenlik standartlarıdır. Bu standartlar en üst düzeydedir. Merdiven asansörünün taşıyıcı ünitesinde ve koltuğu üzerinde bir çok noktada güvenlik sensörleri ve algılayıcıları bulunmaktadır.

Bir diğer özelliği ise asansörün hızıdır. Engelli asansörü yönetmeliğine göre hızı en fazla 12 cm/sn olabilmektedir. Ayrıca dönemeçlerde yavaşlamalıdır. Bu hızlara bakarsak, 1 kat için (5 mt) merdiven asansörünün seyahat süresi yaklaşık 45 saniye sürecektir.

Başka bir özellik ise, merdiven asansörünün taşıma kapasitesidir. Asansörün en az taşıma kapasitesi 115 kg olmalıdır. (Handicare Freecurve modeli min 125 kg’dır)

Asansörün koltuğu ise, kullanıcıya uygun özelliklerde olmalıdır. Üzerinde ihtiyaca uygun emniyet kemeri bulunmalıdır. Bu emniyet kemeri belden bağlamalı olabileceği gibi göğüs kemeri de olabilir.

Merdiven asansörü her duraktan çağrılabilecek ve gönderilebilecek özelliklerde olmalıdır. Bunun için duraklarda uzaktan kumanda bulunmalıdır. Bu kumandalar ile asansör çağrılabilmeli veya diğer durağa gönderilebilmelidir.

Şimdi doğru, iyi ve uygun bir merdiven asansörü nasıl seçilir bunu maddeler halinde açıklayalım.

Bu maddelerin kontrol edilmesi ve cevaplanması sonucunda cevaba ulaşacaksınız

Merdiven Asansörü Nasıl Seçilir:

 1. Merdiven asansörünün teknolojisi
 2. Merdiven asansörünün üretildiği ülke
 3. Merdiven asansörünün bulunduğunuz ülkede mümessilinin bulunup bulunmadığı
 4. Merdiven asansörünün garantisi
 5. Merdiven asansörünün garanti şartları ve kimin garantisi altında olduğu
 6. Merdiven asansörünün servis garantisi
 7. Merdiven asansörünün servisinin kimin tarafından verildiği
 8. Merdiven asansörünün yedek parça garantisi
 9. Merdiven asansörünün marka bilinirliği
 10. Merdiven asansörünün marka güveni
 11. Merdiven asansörünün kullanıcı yorumları
 12. Merdiven asansörünün kullanıcı memnuniyetleri
 13. Merdiven asansörünün üreticinin tecrübesi
 14. Merdiven asansörünün dünyadaki pazar payı
 15. Merdiven asansörünün satış ve pazarlama ağı
 16. Merdiven asansörünün ücretsiz keşif seçeneği
 17. Merdiven asansörünün ücretsiz montaj seçeneği
 18. Merdiven asansörünün ödeme şartları

Bu maddelere verdiğiniz cevaplar sonucunda doğru markaya ulaşabileceksiniz: Handicare Merdiven Asansörleri 

LiftArt Asansör Sistemleri 28/05/2017

İzin almadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.