Yazı Konusu: Asansörlerin Tarihçesi

17. yüzyılın başlarındayken mimarlık yapan Fransız Velayer, bu ilkel sisteme karşıt bir ağırlık ekleyerek daha stabil hale getirmiş ve sistemin denge sorununu çözmüş. Bu çağlarda uçan iskemle denilen sistem; bir makara ve çıkrık sistemine; iki dikme arasına yerleştirilen koltuktan ibaretti. Bu sistem o yıllarda pahalı ve insan gücüne dayalı bir sistem olduğu için sadece zenginler kullanıyordu.

Türkiye’de ise İzmir Karataş’ta gerçekleşen bir olay, İzmir’lileri asansör ile tanıştırıyor. Yahudi Devidas ailesinin oturduğu Halil Rıfat Paşa caddesi ve yakın dostu olan Nesim Levi Bayraklıoğlu’nun oturduğu Müslüman sahil mahallesi Mithatpaşa caddesi arasındaki yükseklik 58 metre. Devidas Aile reisi düşüp ayağını kırınca yakın dostu ile iletişimi zorlaşır.Ulaşımı kolaylaştırmak için asansör yapımına başlanmış. Taş yapı temeli ve üzeri tuğla örtülü olan asansörün tuğla döşemeleri Marsilya’dan özel olarak getirilmiş.

Şu an İzmir’de turizme hizmet veren asansör terası ve balkonun dökme demir korkulukları, motif ve süslemeleri ile ayrıcalıklı bir güzelliğe sahip.

Günümüzde teknoloji geliştikçe, estetik görünümün yanı sıra kullandığımız asansörlerin işlevselliği arttı. Hızı, ekonomik yönden tasarruf sağlaması,insanların taşınması kadar ağır eşyaların taşınması gibi birçok kolaylıklar sunuyor.

Ülkemizde göçlerle beraber yaygınlaşan kalabalık sonucu bina sayıları arttı. Binalar artık üç katlı değil, çok katlı apartmanlar,rezidanslar yapıldı. Yüzlerce insanın çalıştığı gökdelenler var. Büyük kentlerdeki bu oluşumlarda en büyük ihtiyaç asansörler. Görsellik sunduğu kadar kazandırdıkları ile de asansörler, binaların en değerli demirbaşı sayılıyor artık.

Zaman, günümüz insanı için en değerli kavram. Bazı zamanlarda işe yetişmek,konferans,toplantılara koşuşturarak gittiğimiz binalarda, asansör bizlerin kurtarıcısı oluyor. Arızalı bir asansör dakikaları kaybettiriyor. Çok yüksek katlara merdivenle çıkmanın imkansız olduğu yerde, toplantılarınızı dahi kaçırabiliyorsunuz.

Müşteri organizasyonlarında, kaldıkları otelin asansöründe problem çıktıysa, hem organizasyon olumsuz yönde etkilenecek,hem de müşteri memnuniyetsizliği şikayetlere sebep olacaktır. Uçan sandalye sisteminden bugüne gelinen noktada asansörler, sadece tarihteki gibi zenginlerin değil, yeni yapılaşmalarda her kesimden insanın kullandığı en önemli araç niteliği taşımakta.