Yazı Konusu: Dış Mekan Merdiven Asansörü Seçimi için karar vermeden önce bu yazıyı okuyunuz.

Açık havayı seven herkes için, binanın bazı yerlerine ulaşmak, terasa çıkmak, sundurmaya ulaşmak merdivenlerden dolayı zor olabilir.

Şehir ya da ülke genelinde seyahat etmek isteyipte, gideceğiniz yerlerdeki merdivenler sizin için sorun olacağını düşünüyorsanız, beklide seyahate çıkmaktan vaz geçebilirsiniz. Dış mekan merdiven asansörleri özel olarak dış mekanlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve yazlığınızda veya evinizdeki düz veya eğimli merdivenleri içeren herhangi bir merdivenin üzerine monte edilebilir. Açık havada bir merdiven asansörü ile çiminizin ve bahçenizin tadını çıkarabilir, favori ağacınızın gölgesinde dinlenebilir veya hatta yiyecek getirmeye yardımcı olabilirsiniz.

Dış Ortam Merdiven Asansörleri ile İlgili 4 Önemli Husus
Dış mekan merdiven asansörü aramaya başladıysanız, bu tip asansörlerin doğru ve uygun modelini seçebilmeniz için size yardımcı olacağız ki; tercih ettiğiniz asansörün doğru model olduğundan emin olun. İşte en iyi seçimi yapabilmeniz için önemli birkaç temel faktörü içeren kısa bir liste size sunuyoruz.

Merdiven asansörünün koltuğu, açık havanın sert etkilerine dayanacak şekilde tasarlanmış olmalıdır. Dış ortam merdiven asansörleri olarak satılan asansörlerin koltuklarının döşemeleri dış ortam şartlarına dayanıklı gibi gözükse de, eğer kaliteli bir marka değil ise, bu koltuklar ciddi sorunlar başlamadan önce genellikle birkaç sezon dayanırlar. Dolayısıyla bu asansörler genellikle kaliteli bir açık hava asansörüne kıyasla daha ucuz olmasına rağmen neredeyse uzun süre dayanmazlar.

Peki farkı nasıl anlayabilirim?
Merdiven asansörü şirketlerinin broşürlerini inceleyin. İç mekanı asansörlerin ve dış mekan asansörlerin koltukları temel olarak aynı görünüyorsa muhtemelen öyledir. Yani ucuz ve kalitesiz bir asansördür. Ayrıca satın almayı düşündüğünüz asansörün özelliklerini gözden geçirin. Dış mekan kullanımı için özel olarak farklı malzemeler, değerler ve dereceler görmelisiniz. Koltuk minderi ve döşemesi için deniz sınıfı malzemeler, elektronik malzemeler Underwriters Laboratories onaylı olmalı ve sandalye için koruyucu örtü, bir barbekü örtüsü gibi değil entegre olmalıdır.

Kılavuz rayları sert bir kimyasal kaplama ile kaplanmalı ve alüminyum veya çelikten yapılmalıdır. Bazı şirketler maliyeti düşürmeye yardımcı olmak için daha ince raylar kullanıyor olsa da, uzun vadeli bir çözüme ihtiyacınız varsa, raylarınızın tam boyutlu bölüm olduğundan emin olun.

Mümkün olduğunca kolay ve merdivenle kaldırılabilmeniz gerekir. Bir döner koltuk, dış mekan merdivenlerin üst ya da alt kısmında dönmeyi kolaylaştırır, böylece sandalyeye daha güvenli ve kolay oturabilir/kalkabilirsiniz. Ayrıca, koltuğu ve ayak tablasını katlayabilmek, merdiven asansörünün fazla yer kaplamasını engelleyecek, böylece diğerlerinin merdivene tam erişmesi sağlanmış olacak.

Şimdi, birçok materyal, ray, koltuk, renk ve uzaktan kumanda seçenekleri de dahil olmak üzere dış mekan merdiven asansörleri için daha birçok incelemeniz gereken özellik var. Merdiven asansörleri, evden tekne limanına veya iskeleye giden yollar gibi uzun veya merdiven basamakları dahil çok çeşitli merdiven türlerine de monte edilebilir. Ancak, olası markalar ve modeller listenizi oluştururken dört temel hususu göz önünde bulundurursanız, en bilinçli karar verdiğinizden emin olabilirsiniz.

LiftArt Merdiven Asansörleri