Engelli Asansörü Akü Bakımı

Uzakta Olduğunuzda Yapmanız Gerekenler
Çoğu engelli asansörü, koltuğun altına yerleştirilmiş aküler ile (pillerle) çalışır. Aküler, standart bir duvar prizine takılı bir şarj cihazı ile şarj edilir. Akülerin ömrü genellikle birkaç yıldır. Tabi ki akülerin engelli asansörü modeline ve özelliklerine göre amperleri, voltajları farklı olabilir. İyi bir akü bakımı engelli asansörü için fark yaratabilir.

Müşterimiz bazen yanlışlıkla asansör ünitesinin fişini çektiğinden, akü şarj cihazı çalışmaz, şarj olmaz ve aküler boşalır. Aküler boşalınca da değiştirilmesi gerekir ve bu da maliyet demektir. Başka bir deyişle, engelli asansörü için şarj cihazı her zaman takılı kalmalıdır, aksi takdirde aküler ölür. Birçok engelli asansörü modelinde, aküler şarj olmuyorsa ünite bip sesi çıkararak şarj cihazını prize takmanızı veya elektriğin kesildiğini hatırlatır. Bu bip sesi 3 dakikaya kadar devam edebilir. Daha fazla devam etmesi, ev halkını rahatsız edebileceği için bu sesin süresi sınırlandırılmıştır.

Birkaç günden daha uzun süre ayrıldığınızda bile, ünitenizi kapatmamanızı ve fişini çekmemenizi öneririz.

Evdeyken elektrik kesintisi yaşarsanız, engelli asansörünüzü daha az kullanmaya ve akünün tüm gücünü yetirmesine izin vermemenizi şiddetle öneririz. Akünün gücüne ve engelli asansörünün modeline bağlı olarak, elektrik kesintilerinde asansörü birkaç kere kullanmanızda bir sakınca yoktur. Ama aküler tamamen boşalıncaya kadar kullanmak şarj cihazının aküleri yeniden doldurmasına yani şarj etmesine imkân tanımayacaktır. Çünkü belli bir voltajın altını engelli asansörü şarj cihazı şarj edememektedir. Bu sebeple elektrik kesintilerinde birkaç kereden fazla cihazı kullanmayınız.

Aküleri değiştirmeniz gerekirse yetkili servisin önerdiği aküleri tercih ediniz. Kalitesiz akü tercih ederseniz ya yeterli verimi alamayabilir ve aküleri kısa zamanda tekrar değiştirmeniz gerekebilir ya da tam kullanım anında aküler boşalıp sizi yarı yolda bırakabilir. Ve siz merdiven basamakları üzerindeyken asansörden inmeniz gerekebilir ki bu tehlikeli olabilir.

Dolayısı ile engelli asansörü aküsü de engelli asansörünün kalitesi de çok önemlidir. Her ürün için geçerli olduğu gibi bu üründe de kaliteyi tercih etmek sizin konforunuzu ve yaşam kalitenizi yükseltecek, iyileştirecektir.

Saygılarımızla

LiftArt Kaliteli Yaşam Sistemleri
Temmuz 2021