Engelli asansörü mü yoksa kabin asansörü mü?

Engelli asansörü mü yoksa kabin asansörü mü ? Piyasadaki birden fazla engelli asansörü markası ile, en iyisini seçmenizin zor olabileceğini anlıyoruz.

Bu yazıda, engelli asansörlerine ve kabin asansörlerine bakacağız, faydalarını keşfedeceğiz ve evinizdeki engelli erişimi için en uygun olanını keşfedeceğiz.

Merdiven tipi platformlu engelli asansörü nedir?
Adından da anlaşılacağı gibi, merdiven tipi platformlu engelli asansörü, merdiven boyunca döşenen ray sistemi üzerinde hareket eden bir asansör modelidir. Platformunun üzerine engelli kişi tekerlekli sandalyesi ile seyahat edilebilir.

Bu özel asansörler, tekerlekli sandalye kullanıcılarına katlar arasında kolay ve güvenli erişim sağlamak için tasarlanmıştır. İç ve dış mekanlar için uygundur.

Kaymaz zemin ve asansör hareket halindeyken tekerlekli sandalyelerin düşmesini engelleyen destekleyici kol bariyerleri ile güvenlik sağlanmaktadır.

Merdiven tipi platformlu engelli asansörü neden kurulur?

Engelli asansörleri çeşitli nedenlerle kurulur:

1. Yüksek bir zemine, güvenle tekerlekli sandalye erişimi sağlama ihtiyacı için. Buna binaların yüksek girişleri de dahildir.

2. Engelli rampalarının pratik olmayacağı yerlerde. Örneğin, dar koridorları ve uzun merdivenleri olan binalarda veya okullarda.

3. Kabin asansörü kurmanın gereksiz olduğu az katlı binalarda.

Düz raylı merdiven tipi platformlu engelli asansörü, kavisi olmayan bir ray boyunca çalışır, kavisli raylı asansörler ise eğimi değişen raylı sistemlerde kullanılır.

Kavisli bir platform asansörünün faydaları
Eğimli bir tekerlekli sandalye asansörü kurmanın pek çok avantajı vardır.

1. Kullanıcılar bağımsızlığını korur
Bu asansörler, engelli kişilerin bağımsızlıklarını korumalarına yardımcı olur.

Asansörü olmayan alanlarda veya binalarda, tekerlekli sandalyelerini terk edemeyenler tek bir kata kapatılıyor ve bu da onları bakıcılara büyük ölçüde bağımlı hale getiriyor.

Eğimli bir platform asansörü, tekerlekli sandalye kullanıcılarının yardım almadan katlarda yukarı ve aşağı hareket etmelerini sağlar.

2. Sağlık ve güvenlik
Bakıcılar hastalarını merdiven asansörlerine veya merdivenlerden yukarı kaldırmakta zorlanabilirler ve bunu yapmak sırtları için kötü olabilir ve olası yaralanmalara yol açabilir.

Eğimli asansör, merdiven kazalarını önleyen daha güvenli ve daha onurlu bir yöntemdir.

3. Kurmak için çok az alan gerektirir
Eğimli bir tekerlekli sandalye asansörünün çalışması için yalnızca bir ray gerekir ve katlanarak merdiven boşluğunda başkaları için alan yaratılabilir.

Bu aynı zamanda eğimli platform asansörlerini mevcut binaların tekerlekli sandalye erişimine uygun hale getirilmesi için ideal hale getirir.

4. Ekonomiktirler
Fiyatlar üreticiler arasında değişiklik gösterse ve asansörün ne kadar uzağa ulaşması gerektiğine bağlı olsa da, eğimli platform asansörleri genellikle diğer erişim asansörlerine göre daha ekonomiktir ve kurulumu pahalı ve zamanında yapılan bir asansör boşluğu gerektirmez.

Kabin asansörü nedir?

Geleneksel olarak oteller ve büyük mağazalar gibi yüksek binalarda bulunan kabin asansörleri, kapıları açılıp kapanan kapalı bir yolcu kabininden oluşur.

Platform merdiven asansörlerinden farklı olarak, kabini ve kaldırma mekanizmasını barındıran bir asansör boşluğu içinde dikey olarak yukarı ve aşağı hareket ederler.

Kabin asansörleri tipik olarak bir seferde sekiz kişiye eşit olan 400 kg’a kadar ağırlık taşır ve tekerlekli sandalye erişimi için bol miktarda alana sahiptir.

Maliyetler kabin asansörünün tipine, üreticisine ve boyutuna göre değişmekle birlikte, genellikle eğimli platform asansörlerinden daha pahalıdır.

Kabin asansörünün faydaları nelerdir?
Kabin asansörleri, yalnızca engelli erişimi düşünülerek tasarlanmasa da, tekerlekli sandalye kullanıcıları tarafından kamusal ve konut alanlarında kullanılmaktadır. Ve çok çeşitli avantajlar sunabilirler.

1. Hız
Kabinli asansörlerimiz, üreticiye bağlı olarak 2008 Makine Temini (Güvenlik) Yönetmeliğinde belirtildiği gibi 0,15m/s’ye kadar hareket eder.

2. Ayrı bir görünüşleri vardır, panoramik olabilirler.
İç mekanları ve mekanizmaları, kapanan kapıların arkasına kapatılmıştır, bu da kabin asansörlerini son derece ayrık hale getirirken, engelli erişimini de sağlayabilir.

Modern asansörler, dekora uyacak şekilde bile tasarlanabilir ve cesur bir stil özelliği olarak kabul edilir.

3. Geniş iç mekanlar sunarlar
Kabin asansörleri daha geniştir ve tekerlekli sandalye kullanıcıları, bakıcılar ve diğer yolcuların yanı sıra bagaj ve çantalar için alana sahiptir.

Engelli asansörüne mi yoksa kabin asansörüne mi ihtiyacım var? Engelli asansörü mü yoksa kabin asansörü mü?
Asansör seçerken amacını, bütçenizi ve montajı yapacağınız binayı göz önünde bulundurmalısınız.

Katlar arasında geçişin yalnızca tekerlekli sandalye kullanıcıları için bir sorun olduğu az katlı binalarda, bir platform asansörü daha pratiktir.

Eğimli platform asansörleri de daha ekonomiktir ve üzerinde çalışmak için sadece bir merdiven rayı gerektirir, bu da onları güçlendirme için daha uygun hale getirir.

Dört katın üzerindeki yüksek binalar için kabinli asansörler daha uygundur.

Daha pahalı olmalarına ve asansör kuyusu gerektirmelerine rağmen, bu asansörler katlar arasında daha hızlı ulaşım sağlayarak yoğun alanlar için idealdir.

Herkes için kolay erişimi etkinleştirin
Konut binaları, işyerleri ve kamu tesisleri, tüm mülk seviyelerine kolay tekerlekli sandalye erişimi sağlamalıdır.

Bu olmadan, engelli kişiler bağımsızlıklarını kaybederler ve binanın etrafında güvenli bir şekilde manevra yapamazlar, bu da kendilerini ve bakıcılarını gereksiz yere riske atar.

LiftArt‘ın engelli asansörlerine yatırım yapın

Konu: Engelli asansörü mü yoksa kabin asansörü mü?