Konu: Ev Asansörü Yapılamıyorsa Alternatif Koltuklu Merdiven Asansörü Fiyatı

Merdiven asansörleri, merdiven kullanmakta zorlanan ve/veya klasik tip insan asansörü yapılamayan yerler için tasarlanmış asansör sistemleridir. Çoğu insanın müstakil evinde veya apartmanında ya da apartman dubleksinde katlar arası erişimi sağlamak için bir asansör ihtiyacı vardır. Tabii ki insanın aklına önce klasik tip asansör veya dikey çalışan ev asansörü, panoramik asansör gibi asansör sistemleri gelir ki bu doğru bir düşüncedir.

Ev asansörleri için gereken en ufak ölçü 100×100 cm lik bir alandır. Size bu ölçü çok gibi gelse de bu dıştan dışa ölçünün içi yani kabin ölçüsü 65×75 cm gibi kalacaktır. Yani kabin 2 kişiyi zor alabilecek ölçüde olacaktır. Daha ufak ölçülerde özel tasarımlı ev asansörleri vardır ama bunların fiyatları da diğerlerinin en az 2 katıdır. Yani ne kadar kompak olursa o kadar pahalı olur diyebiliriz.

Peki bu ölçülerde ev asansörünü yaptırmak için uygun bir alan bulunamazsa ne olacak? İşte bu noktada alternatif olabilecek koltuklu merdiven asansörleri devreye giriyor. 1960 lı yıllardan beri avrupada kullanılan bu asansör modelleri son derece güvenlidir. Bu ürünü ilk görenler acaba düşermiyim diye kaygılanıyorlar, daha 1 tane kaza raporu bulunmamaktadır, düşülmemesi için gerekli tüm önlemler alınmıştır. Emniyet kemerleri, sensörler vs.. Zaten koltuk asansörü merdiven basamaklarının hemen üstünden yaklaşık 15-20 cm mesafeden hareket etmektedir ki; bu güvenli bir mesafedir.

Koltuklu merdiven asansörlerinin bir çok modeli, markası vardır ama dünyada bir tek Handicare merdiven asansörlerinde bulunan çift sürüş motor teknolojili bir model var ki bu Türkiye’de LiftArt Asansörün sunduğu bir modeldir. Diğer tüm markalar ve üreticiler 1 tane ana motor veya sürüş motoru kullanırken, Handicare 2 adet ana motor kullanıyor. Bazıları neden veya ne avantajı var diye sorabilir; şöyle, Handicare in motorları her zaman 50% performans ile çalışıyor böylece hiç yorulmuyor, ısınmıyor ve aşınmıyorlar. Ayrıca diğerlerine göre hem en az 2 kat daha uzun ömürlü ve hemde arıza riski sıfıra yakın bulunuyor. Bu durumda Ev Asansörü Yapılamıyorsa Alternatif Koltuklu Merdiven Asansörü Fiyatı hakkında bilgi için

Merdiven asansörleri fiyatları hakkında bilgi almak isteyenler için,
eğer merdiveniniz düm düz ve iç mekan ise, 5 metre uzunluğa kadar 2000 euro (13.000 TL civarı)
eğer düm düz ama dış mekan ise, 5 mt uzunluğa kadar 3000 euro (19.800 TL civarı)
1 kat dönerli ise, 5 mt için 5.500 euro (36.000 TL civarı) (5 mt olan ray uzunluğu, seyir mesafesidir, taban tavana uzunluk değildir)
2 kat, 10 mt için, 8.000 euro (53.000 TL civarı)
3 kat, 15 mt için 10.000 euro (65.000 TL civarı)
4 kat, 20 mt için 12.000 euro (79.000 TL civarı)
ortalama fiyatları bulunmaktadır.

Detaylı bilgilere firmanın internet sitesinden ulaşabilirsiniz: LiftArt : https://engelliasansoru.org , firmanın online satıl sitesi ise: Merdivenasansoru.net

Teşekkürler

LiftArt (Ev Asansörü Yapılamıyorsa)
Şubat 2020