Yazı Konusu: Geçmişten Günümüze Asansörler

Arşimet M.Ö.282’de asansörün ilk prensiplerini oluşturmuş. 16.yy.da 1000’li yıllarda Mısır piramitlerinin yapımında taş blokları taşımak için asansör sistemleri kullanıldı. Pascal ilk hidrolik sistem araştırmalarını yaptı. Ardından 1738 yılında Bernoulli ve Evangelista Toricelli, günümüzde kullandığımız asansörlerin ilk çalışmalarını gerçekleştirmişler.Suların akış,hareketlerini inceleyerek sahip olunan enerjiden yola çıkmışlar. Roma dönemlerinde basit asansör yapımları görüldü. İlk kaldıraç makinesi; Arşimet’in yaptığı dev kaldıracı havaya kaldırarak Roma ordusunun gemisinin pruvasını ikiye ayırmış.Kaldıracın kolları,dev kasnaklar bulunan mekanizma asansörün kaldırma gücünü ve prensibini anlatıyor. 18.yy da maden ocaklarında, fabrikalarda buhar gücü ile çalışan asansörler kullanılmış. 1870’li yıllarda hidrolik asansörler kullanılmaya başlanmış.

1880 de Alman fizikçi Werner van Siemens elektrikle çalışan asansör deneylerine başlamış.1900 ‘ler artık yüksek katlı binalarda, elektrik motoruna direkt bağlı asansörlerin görüldüğü yıllar.
1903 dişlisi olmayan elektrik motorlarının geliştirildiği yıl. Dünyada asansör gelişmeye devam ederken ilk asansörü Pera Palas Hotel’de görüyoruz. Tasarımı; dekoratif işlemeli, süslemelerle kaplı neo-klasik bir görünüm taşıyor.

1985’ten sonra İzmir’de elektrik motoru ile çalışan asansör kullanılmaya başlandı. Ve Türkiye’de yavaş yavaş yükselen binalarla birlikte asansörler de hızla yaygınlaştı.
Asansör dünyada yasal olarak, kanunlarla belirlenmiş standartlarda yapılandırılıyor. Binalarda kullanılan yük asansörleri, sahne asansörleri, engelli asansörleri, araç vb. birçok alanda kullanılan asansörler, dünyada teknoloji geliştikçe tasarımlarında yenilikler yapılıyor. Hidrolik asansörler sıvı basıncı ile çalışırken, elektrikliler elektrik gücü ile çalışıyor. Büyüklük,güç açısından oldukça geniş kullanımlı olan bu asansörler en yüksek katlara çıkabilmekte.

İnsanların bindikleri asansörlerde tasarım çok daha dikkatli ve özenli yapılmakta. Rahatlığı, hızı, dekoru, kapasitesi en ince ayrıntısına kadar hesaplanıyor.

Yük asansörleri ise tamamı ile yük taşımak amaçlı olup, fabrikalarda, alışveriş merkezlerinde, depolarda kullanılıyor.

Dışarıdaki manzarayı izlemek için kırılmaz camdan tasarlanan panoramik asansörler; otel binalarında, avmlerde, tatil köylerinde tercih ediliyor.