Yazı Konusu: Hasta Asansörleri

Günümüz dünyasında müstakil bir evde otursak bile asansörlü olması tercihimiz olmalı. Genelde şehirden uzakta olan müstakil evler iki katlı, üç katlı ise binanıza asansör gerekli oluyor. Çünkü hep genç kalmamız mümkün değil.Merdiven çıkmak son derece sağlığımız için çok faydalı evet, fakat yaş ilerledikçe, gençken hızlı hızlı çıktığımız merdivenler, gözümüzde büyümeye başlıyor.

Çabuk yorulma, dizlerde kireçlenme başladıysa, asansör evin içinde en önemli gereksinim haline geliyor. Yüksek katlı binalarda yaşıyorsanız en büyük ihtiyaç. Oturduğunuz apartmanın 13. katına çıkmak, bir de elinizde alış veriş poşetleriniz varsa imkansız hale geliyor. Taşınma işlemlerinde yüksek katlara eşyalarınız nasıl çıkarılabilir? Eğer hasta iseniz evinizden çıkmak mümkün olmayabilir. Engelli ve hasta kişiler asansörler yaygınlaşmadan eşya gibi taşınmak zorunda kalıyorlardı. Asansör arızalandığında, rahatsızlanan bir hastanın sedyeyle yüksek katlardan taşınabilmesi ne kadar zor olacaktır.

Asansörler; olmasa olmaz dediğimiz hayatımızı kolaylaştıran en önemli ihtiyaçlardan biri.Rezidanslar, iş merkezleri sayıları oldukça fazla çalışanı içinde barındıran binalarda adet olarak tek asansör değil, bakımları düzenli olarak yaptırılan çift asansörler kullanılır. Binaların hızla yükseldiği günümüzde, asansörlerin sahip olduğu fonksiyonların bina ihtiyaçlarına göre düzenlendiği için asansörler çok daha hızlı, verimli ve güvenli olması gerekiyor.

Asansör teknolojilerinin temel amacı birinci planda yolcu güvenlik ve emniyeti, konforlu seyahat ve kesintisiz ulaşımdır.

Hastanelerdeki asansörlerin bakımı hastalar için çok büyük önem taşıyor. Hasta Asansörleri, Hastane sedye asansörü, hastaların tıbbi yardım gibi önemli ve hayati ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Sarsılmadan sedyenin rahatlıkla taşınabilmesi gerekiyor. Kat hizasının tutmadığı zamanlar,asansör sıralarındaki yoğunluk, ameliyathanenin önünde yığılan sedyedeki hastalar, hastanın zaman kaybı yaşaması ve acı çekmesine neden olabilir. Bu yüzden hastane yönetimleri duyarlılıkla, doğru malzemelerle, doğru planlamayla hastane asansörleri ile ilgili hassasiyet göstermeli. Hastanın ihtiyaçlarına cevap verebilecek kalitede, nitelikte ve sayıda olması gerekli. Çünkü insan hayatı her şeyden önemli.