Yazı Konusu: Koltuklu Merdiven Asansörü ile Engelli Merdiven Asansörü Arasındaki Fark

Merhaba,

Koltuklu asansör de engelli merdiven asansörü de, evet her ikisi de merdivenlere monte edilmektedir.

Aslında hemen hemen herkes koltuklu merdiven asansörünü engelliler için tasarlanmış bir tip asansör veya direk olarak engelli asansörü olarak düşünürüz. Oysa ki, koltuklu merdiven asansörleri daha çok merdivenleri kullanmak için yeterli fiziksel gücü bulunmayan veya merdivenleri kullanmaları doktor tarafından yasaklanan kişiler için üretilmiş asansör sistemleridir. Ve son derece konforludur çünkü merdivenleri oturarak çıkmaktasınızdır.

Engelli merdiven asansörleri ise bedensel engeli bulunan özel kişilerin merdivenleri aşmaları için tasarlanmış sistemlerdir. Evet bu tip asansörleri engelliler haricinde, merdivenleri kullanmakta zorlanan yaşlı kişiler gibi kişiler de kullanabilir. Ama öncelikli olarak üretilmelerinin sebebi tekerlekli sandalye kullanıcıları içindir.

Tekerlekli sandalye kullanıcıları bu asansörler sayesinde merdivenleri kolayca aşabilirler ve istedikleri yere erişebilirler.

İşte koltuklu merdiven asansörü ile engelli merdiven asansörü arasındaki fark bunlardır. Koltuklu merdiven asansörlerinin öncelikli üretim amacı engelliler değil, engelli merdiven asansörlerinin de öncelikli üretim amacı yaşlılar veya yeterli gücü bulunmayanlar değildir.

Genelde koltuklu merdiven asansörü sipariş verecek olan kişiler, kendilerinin de engelli gibi gözüktüğünü veya engelli gibi hissettikleri söylemektedirler. Aslında merdiven asansörüne ihtiyaçları varsa evet önlerinde bir engel vardır ancak bu sandıkları, düşündükleri gibi sakat anlamında bir engellilik değildir. Düşünmeleri gereken bir şey de bu tip yani koltuklu merdiven asansörünü kullanan çok genç ama geçici veya kalıcı spor yaralanmalarına maruz kalmış kişiler de bulunmaktadır.

LiftArt Asansör Haberleri