Konak Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek bir proje olarak hayata geçirdiği ‘Engelsiz Yaşam Köyü’, İzmir’in kalbine mucizeler yazacak. Engelli Bireyleri Koruma ve Eğitim Vakfı (EBKOV) işbirliğiyle kurulan tesis, pandeminin ardından tam kapasite çalışmaya başladığında, hayatına dokunduğu engelli vatandaşların sayısını hızla artıracak. Engelli asansörlerinin de içerisinde bulunacağı belirtildi.

GÖREVE gelir gelmez Engelsiz Yaşam Köyü’nü kurmaya başlayan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, zihinsel engelli çocukların eğitiminin çok önemli olduğuna dikkat çekti. Merkezin hem çocukları hem de ebeveynlerini yaşama bağlayacağına işaret eden Başkan Batur, “Bu hizmetle Konak’ta büyük bir açığı kapatacağımıza, büyük bir yarayı saracağımıza ve Türkiye’ye örnek olacağımıza inanıyorum. Pandemi nedeniyle bu merkezimizde de istediğimiz şekilde hizmet veremiyoruz. Ancak bugünler de geçecek ve çok güzel bir hizmetle engelli vatandaşlarımıza büyük bir destek sağlayacağız. Merkezimiz bizim gözbebeğimiz ve resmi açılışımızı da en kısa sürede yapacağız” diye konuştu.

300 ÖZEL ÇOCUĞA EĞİTİM

Engelsiz Yaşam Köyü, 3-18 yaş arası 300 zihinsel engelli çocuğa özel eğitim verebilme kapasitesine sahip. Tesiste bulunan ağaç evlerde ise İzmir Kalkınma Ajansı’yla (İZKA) yapılan proje kapsamında, farklı dallarda eğitim çalışmaları düzenlenecek. Halk Eğitim Müdürlüğü’ne kayıtlı ileri yaş ve engelli bireyler de tesis bünyesinde tahsis edilen bir binada eğitim görecek. Özel çocuklar için bir oyun parkının da bulunduğu tesiste, bölgede yoğun nüfusa sahip Roman vatandaşların 3-6 yaş grubu çocuklarına yönelik, 40 öğrenci kapasiteli, iki adet okul öncesi eğitim merkezi de yer alıyor. Tesis, pandeminin hemen ardından yapılması planlanan resmi açılışla tam kapasite hizmet vermeye başlayacak.

Konak’a Engelli Asansörlü Engelsiz Yaşam Köyü…

LiftArt
Nisan 2021