Konu: Merdiven Asansörü Engelli Asansörü müdür?

Bazıları koltuklu merdiven asansörünü engelli asansörü olarak düşünür veya öyle zanneder. Oysa bu çok yanlıştır, merdiven asansörleri engelliler için üretilmiş özel donanımlı asansör sistemleri değildir.

Engelliler için üretilen engelli asansörleri bazı özel donanımlara ve tasarıma sahiptir. Engelli asansörleri, her tip engellinin kullanımına uygun olacak şekilde dizayn edilirler. Görme engelli, duyma engelli, bedensel engelliler bu tip asansörleri güvenle ve kolayca kullanabilirler.

Oysa koltuklu merdiven asansörleri, sadece koltukta oturabilecek fiziksel yeterliliği olanlar için kullanıma uygundur. Tabii ki bir görme engelli, duyma engelli veya hafif bedensel engelli kişiler de yanlarında bir yardımcı olmak kaydı ile bu asansörü kullanabilir. Ama merdiven asansörlerinin tasarımı daha çok yaşlı, kilolu ya da merdiven kullanmakta zorlanan kişilerin kullanabileceği şekilde tasarlanmışlardır.

Sonuç olarak şunu açıkça belirtmek isteriz ki; koltuklu merdiven asansörleri kesinlikle engelli asansörü değildir.
Merdiven asansörüne ihtiyacı olanların bazıları bu ürünü, sadece ve sadece engelli asansörü sandıkları ve kendilerine engelli denmesini istemedikleri için almıyorlar. Oysa açıkça belirtiyoruz ki; hiç bir websitesinde, arama motorlarında ki görsellerde koltuk asansörü kullanan orta ve ağır engelli birey bulamazsınız.

Şirketimiz Handicare firmasının temsilciliğini aldığından 2020 yılına kadar 2300 adete yakın merdiven asansörü satmıştır ve bunların içerisinde orta veya ağır engelli kişilere satılan adet sayısı 5 değildir.

Aşağıda size engelli asansörleri ile merdiven asansörlerinin resimlerini sunuyoruz ve resimlerden de anlaşılacağı üzere aralarında ciddi tasarım farkları var.

Bu yazıyı merdiven asansörlerini engelli asansörü zannedip almaktan ve sağlıklarından vazgeçmek zorunda kalanları aydınlatmak ve Merdiven Asansörü Engelli Asansörü müdür konusunu merak edenler için yazdık.

Bilgilerinizi rica eder, sağlıklı günler dileriz.

LiftArt

Şubat 2020

[su_custom_gallery source=”media: 4311,4312,4310,4313,4309,4308,4307″ limit=”40″ link=”lightbox” width=”260″ height=”200″ title=”never”]