Merdiven asansörleri, hareket etmekte veya merdiven kullanmakta zorlananların evlerinde güvenle yukarı ve aşağı hareket etmesine yardımcı olmak için tasarlanmış mekanize cihazlar olduğunu biliyoruz.

Basamakların üzerine yerleştirilen raylara tutturulmuş mekanize bir sandalyeden oluşan merdiven asansörleri, özellikle yaşları ilerlemiş ve yaşlılık dönemini kaliteli geçirmek isteyen Türkler arasında giderek daha popüler hale geliyor. 2017 Nüfus Sayım raporuna göre, 65 yaş üstü 11 milyon Türk sakatlıktan muzdaripti ve bu 11 milyon kişinin yaklaşık beşte ikisi tırmanma ya da yürümede zorluk çekiyordu. Neyse ki, bu yaşlıların bazıları bir merdiveni asansör yardımı ile serbestçe inip çıkabilme yeteneğini yeniden kazandılar.

Merdiven asansörleri birçok insanın hayatını kolaylaştırabilir, ancak sadece güvenli bir şekilde kullanıldığında…

Şu anda bir merdiven asansörüne sahipseniz veya bir asansöre sahip olmayı düşünüyorsanız, işte size özel dairenizde bir merdiven asansörü kullanmak için hatırlanması kolay beş güvenlik ipucu.

Katlanır Koltuk Olmalı
Merdiven boşluğu asansör kullanılmadığında, merdivenleri kullanan kişilere engel olmaması için katlanabilir olmalıdır. Bu, özellikle başkalarıyla birlikte yaşıyorsanız ve her kullanımdan sonra koltuğun kolayca katlanabilir olması, merdivenden düşmeleri ve diğer kazaları önleyebilir. Maalesef her yıl 100 binden fazla Türk merdivenlerde yaralanıyor. Koltuklu merdiven asansörünüz varsa, koltuğunuzu katlayarak sevdiklerinize kolayca zarar gelmesine olabilirsiniz.

Bir seferde bir yolcu
Torununuzu sizinle birlikte merdivenlerden çıkarmaya özendirmiş olsanız da, merdiven asansörlerinin bir seferde yalnızca bir yolcuya destek olacak şekilde tasarlandığını unutmayınız. Merdiven asansörü sahipleri hiçbir zaman birden fazla yolcuyu taşımayı denememeli veya cihazı mobilya gibi ağır eşyaları taşımak için kullanmamalıdır. Kullanım kılavuzunuzu okurken, üretici tarafından sağlanan maksimum ağırlık sınırına çok dikkat edin.

Periyodik Bakım
Merdiven asansörünüzü her zaman kullanılabilir durumda tutmak ve kazaları önlemek için, asansörünüzü düzenli olarak bakım yaptırmanız önerilir. Asansörünüzün çalışması durursa, düzensiz davranırsa veya herhangi bir aşınma ve yıpranma belirtisi gösterirse, bir teknisyen ile iletişim kurmanın zamanı gelmiş olabilir. Asla bir merdiven asansörünü kendiniz tamir etmeye veya bakım yapmaya çalışmayın..! Kendinizi yaralayabilir veya satıcının ya da üreticinin verdiği garantiyi geçersiz kılacak ek hasarlara neden olabilirsiniz.

Emniyet Kemerini Kullanın
Merdiven asansörleri son derece güvenli bir hızda hareket eder, ancak bunun akılda kalmasına rağmen, kullanıcılar emniyet kemerini kullanmalıdırlar. Emniyet kemerleri, sürüş sırasında merdiven asansöründen düşmenizi ve ciddi yaralanmalara maruz kalmanızı önleyebilir. Asla ilk olarak emniyet kemerinizi takmadan merdiven asansörünüzü kullanmaya çalışmayın.

Merdivenleri Engellerden Uzak Tutun
Cornell Üniversitesi Tasarım ve Çevre Analizi Bölümü tarafından yürütülen bir çalışmaya göre, yaşlı bireyler merdivenlerinden uzak durmalıdır. Aşağıdaki engeller merdiven asansörü yolundan kaldırılmazsa asansör kullanıcıları için tehlike oluşturabilir:

Yırtık halı
Gevşek tahtalar
Oyuncak
Giyim
Vazo vs gibi çeşitli ev eşyaları
Terlik
vb

Bu engeller, merdiven asansörünüzün önüne geçebilir ve bu da sizin ve cihazınızın merdivenlerde sıkışmasına neden olabilir. Eğer evde yalnız değil başkaları ile birlikte yaşıyorsanız, merdiveni her zaman açık tutmanın önemini vurguladığınızdan emin olun.

Koltuklu Merdiven Asansörünüzün Güvenliği’nin Önemi Daima Aklınızda Olsun
Hareketlilik sorunlarından muzdarip olursanız, merdiven asansörü satın almak, özellikle iki katlı bir evde yaşıyorsanız, yaşam kalitenizi büyük ölçüde artırabilir. Ancak, merdiven asansörü kullanırken güvenliği aklınızda tutmalısınız. Yukarıdaki güvenlik ipuçlarını izleyerek, güvende kalabilir ve merdivenlerden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

LiftArt Koltuklu Merdiven Asansörleri, Nisan 2019