Merdiven Asansörünün Tarihçesi Ortaya Çıktı

Birçok insanın merdiven asansörlerinin modern bir icat olduğuna inandığını biliyor muydunuz? Ancak bu yanlış bir bilgidir ve merdiven asansörü onlarca yıldır piyasadadır ve merdiven asansörlerinin tarihinin 16. yüzyıla kadar uzandığını öğrenmek sizi şaşırtabilir. Bugün gördüğünüz merdiven asansörleri ise yenilikçi teknolojiye sahiptir.

Toplumun varsayımına rağmen, ilk merdiven asansörü uzun zaman önce icat edildi. Bu, merdiven çıkmanın artık zor hale geldiği kişiler için bir çözüm oluşturdu. En son teknoloji ile merdiven asansörleri sayesinde çok fazla konfor bulabilirler. Üstelik merdiven asansörü size ve sevdiklerinize üst kattan düşme korkusu ve riskinin üstesinden gelmede yardımcı olabilir.

Evdeki merdiven asansörlerinin tarihine, onları kimlerin icat ettiğine ve nasıl geliştiklerine bir göz atalım. Merdiven asansörünün icadı on altıncı yüzyılın sonlarında olmuştur. Meşhur VIII. Henry’den başkası merdiven asansörü tarihine bağlanamaz. Kaydedilen en eski merdiven asansörü, 1500’lerin ortalarında İngiltere Kralı VIII. Bir mızrak dövüşü olayında yaralandıktan sonra, Londra’daki evinin 20 metrelik merdivenlerini inip çıkmak için bir “koltuk tahtı” yapılmasını emretti. Dünyanın ilk merdiven asansörü, hizmetçilerin sandalyeyi yukarı veya aşağı hareket ettirmek için halatları çektiği yere inşa edildi. Taht, bir blok ve mücadele sisteminden yapılmıştır. Kral Henry’nin sarayında hareket etmesine yardımcı olmak için birkaç ilkel tekerlekli sandalyeye sahip olduğu da biliniyordu.

Ticari Merdiven Asansörüne Giriş

1923 yılında modern merdiven asansörünün öncüsü C.C. Crispen, Pennsylvania’lı bir girişimci. Daha sonra, ayak dayaması da dahil olmak üzere katlanır ahşap bir sandalye için planlar çizmeye karar verdi. Merdivenlere tutturulmuş çelik bir çubuktan yukarı ve aşağı silindirler yardımıyla hareket etmek için yaratılmıştır. Bu, arkadaşının bir bakıcının yardımına ihtiyaç duymadan aşağı inmesini sağlar. Crispen’in çocuk felci hastalığı nedeniyle evinde iki kat arasında zorlanan bir arkadaşı vardı. Bu, kendi kendini yetiştirmiş mühendisi, merdiven boyunca uzanan bir raya bağlayarak temel bir sandalyeyi geliştirmeye teşvik etti. Bu mekanizma küçük tekerlekler üzerinde veya genellikle bir zincir veya kablo ile hareket ediyordu. Crispen prototipini yaptı ve 1924’te bir showroom’da ilk kez sergilenmeden önce tamamen geliştirilmesi ise bir yıl sürdü.

Merdiven Asansörlerinin Geleceği

Temel mekanizma yıllar içinde gelişmiş olsa da, günümüzün ev tipi merdiven asansörleri daha da konforludur. En eski modellerden bazıları bugün hala birçok tasarımda yer alıyor. Bunun en iyi örneği, basamakların tepesinde dönen sandalye veya katlama kabiliyeti derecelerinin arttırılması olabilir. Elbette her teknolojide olduğu gibi yıllar içinde sayısız iyileştirme ve yenilik yapıldı. Çift motorlu merdiven asansörlerimiz dünyanın en kuvvetli sistemidir. Kurulumları da daha kolaydır; bazı modellerde daha fazla güvenlik özelliği bulunur, kullanım kolaylığı gelişmeye devam eder ve daha fazlası. Örneğin, engelli asansörü ya da merdiven asansörünüz monte edildikten sonra mühendisimiz, her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için tasarlanmış kapsamlı bir test prosedüründen geçirecektir. Merdiven asansörümüz, optimum performans için her bileşenle kapsamlı bir şekilde kontrol edilir. Sadece düz, kavisli değil, aynı zamanda dış mekan kullanımı için tasarlıyoruz. Bu pazarda kimin en fazla uzmanlığa sahip olduğu konusunda üreticiden üreticiye her zaman farklılıklar vardır. Bazı merdiven asansörü şirketlerinden farklı olarak, bağımsızlığınızı yeniden kazanmanıza yardımcı olacak çeşitli merdiven asansörü özellikleri ekleyerek orijinal konsepti geliştirdik. Sizlerin daha güvenli hareket etmesi için, daha güvenli hissetmeniz ve arıza riskini en aza indirmek için çift sürüş motorlu bir sistem geliştirdik.

Siz de bu teknolojiden faydalanmak isterseniz hemen LiftArt ile iletişime geçiniz, bizler sizin için buradayız.

LiftArt Merdiven Asansörleri
Merdiven Asansörünün Tarihçesi
Temmuz 2021