Yazı Konusu: merdivene takılan asansörler

 

Merdivene takılan asansör diye de tabir edilen bahsedilen ürün bir merdiven asansörüdür. Başka bir ismi de koltuklu merdiven asansörüdür. Neden bazılarının merdivene takılan asansör diye bahsettiğine gelirsek, bu asansör merdivenlerin basamaklarına monte edilmektedir; yani merdivene takılmaktadır. Bu sebeple bazıları merdivene takılan asansör diye bahsederler.

Merdiven asansörleri genel olarak duvara veya korkuluklara ya da küpeştelere monte edilmez, bağlanmazlar. Yani takılmazlar. En sağlam yer zemindir ve basamaklara bu konuda güvenilir. Bir basamak en az 130 kg çekiyorsa veya aynı basamakta 2 kişi aynı anda ayakta durabiliyorsa bu basamağın yeterli sağlamlıkta olduğunu gösterir.

Merdiven basamaklarının kaplamasına göre yani basamak üstünün mermer, ahşap, cam, halı, fayans, granit veya ne tür başka bir malzeme ile kaplı olmasına göre merdiven asansörünün montaj işlemi yapılır. Montaj yapılma işçiliği ve işlemi hassas bir işlemdir. Konusunda eğitimli ve yetkili olmayan teknik personelin montaj yapmaması gerekir.

Ayrıca merdiven basamaklarının üstü nasıl olursa olsun, kaplamanın altı da önemlidir. Kaplamanın altı beton olabilir, ahşap olabilir veya demir malzemeden üretilmiş bir karkas olabilir. Hatta basamaklar tamamen beton veya paledyen ya da mozaik olabilir. işte bu bütün malzeme cinslerinin, yani merdivenin ana karkas malzemesinin ve kaplama malzemesinin cinslerine göre montaj ve bağlantı ekipmanları kullanılır. Doğru ekipmanı kullanmak çok önemlidir.

Böylece merdivene takılan asansör için açıklamalarda bulunmuş olduk. Bazıları yürüyen merdivenin de bir çeşit merdivene takılan asansör olduğunu söyleselerde bu doğru değildir. Yürüyen merdiven farklı bir ürün, merdivene takılan asansör farklı bir üründür.

Umarız sizlere bu asansör modeli hakkında aydınlatabilmişizdir. Detaylı bilgi almak için her zaman bizi, LiftArt Asansörü arayabilirsiniz. 0212 608 00 70

LiftArt Asansör

merdivene takılan asansör