Konu: 2017 Türkiye’deki Engelli öğrenci Sayısı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye’deki engelli öğrenci sayısının 306 bin 205 olduğunu açıkladı.

Engelli öğrencilerin tekerlekli sandalyeleri ile okullarına gidebilmeleri için tüm eğitim kurumlarında gerekli düzenlemelerin yapılması kanunen gereklidir.

Engelli öğrencilerin laboratuvar, bilgisayar odaları, müzik odaları ve kütüphanelerden yararlanması için bu birimlerin birinci katlara taşınması mümkün değil ise öğrencilerin bu birimlere ulaşabilmeleri için engelli asansörü, portatif merdiven tırmanıcı, merdiven asansörü veya engelli platformu yapılması gerekmektedir.

Engelli öğrenci sayısının 306.000 olduğu düşünülürse, bu hiç de küçümsenecek bir sayı değildir.

Engelli öğrencilerin ihtiyaç duydukları öğretim birimine ulaşmaları konusunda Milli Eğitim Bakanı Yılmaz şu sözleri söyledi, “Bakanlığımızca yaptırılan tüm projelerde ve onaylanan tüm özel projelerde engellilerin erişimiyle ilgili kriterler göz önüne alınmakta ve yeni okul inşaatlarında uygulanmaktadır. Önceden yapılan okul binalarının zemin katlarında da bedensel engelliler için eğitim ortamı hazırlanmasının hedeflenmesi ve imkanlar ölçüsünde bu hedeflerin gerçekleştirilmesine çalışılması gerektiği valiliklere talimatlandırılmıştır”.

LiftArt Engelli Asansör Haberleri

kaynak: Eğitim Ajansı: Son Güncelleme: 06.06.2017 17:10